021602.5MRET1P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 2.819
Datasheet
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
021602.5MRET1P
DigiKey Part Number
021602.5MRET1P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021602.5MRET1P
Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
2.695
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0584 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V