0216.125TXP
DigiKey Part Number
0216.125TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0216.125TXP
Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
3.675 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V