0216.063MXE
DigiKey Part Number
0216.063MXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0216.063MXE
Description
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
63 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Packaging
Bulk
Melting I²t
5.4E-4
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
10.45 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V