0203.500H
DigiKey Part Number
F4573-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0203.500H
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2DIP
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole 2-DIP (0.400", 10.16mm)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tube
Melting I²t
0.112
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.433 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V