V20E230AUTO2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E230AUTO2T
DigiKey Part Number
V20E230AUTO2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E230AUTO2T
Description
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Energy
225J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
230 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
300 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
324 V
Varistor Voltage (Typ)
360 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max)
396 V