PSR071FL0280Z
DigiKey Part Number
5666-PSR071FL0280Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR071FL0280Z
Description
POWR-SPEED SQB SIZE 71 FLUSH MET
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
280A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Approval Agency
CCC, CE, cURus, IEC, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Fuse Type
Square
Package / Case
Rectangular, Blade
Current Rating (Amps)
280A
Size / Dimension
2.913" L x 2.028" W x 2.264" H (74.00mm x 51.50mm x 57.50mm)