PSR030DL0100Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030DL0100Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030DL0100Z
Description
FUSE SQUARE 100A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Features
Indicating
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 150kA DC
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
1.866" L x 1.693" W x 1.929" H (47.40mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC