ORB24A11D
DigiKey Part Number
5666-ORB24A11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ORB24A11D
Description
RELAY TIME DELAY 1 SEC 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Off-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) Fixed, 1 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Chassis Mount
Category
Circuit
DPDT (2 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
Fixed, 1 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24VAC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)