KLDR.800TXP
DigiKey Part Number
5666-KLDR.800TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLDR.800TXP
Description
FUSE CRTRDGE 800MA 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800mA 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Box
Class
CC
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
800mA
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC