SM0062-018-P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
LICAP Technologies, Inc.
In Stock: 15
Datasheet
62 F (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 22mOhm 1500 Hrs @ 65°C
SM0062-018-P
DigiKey Part Number
2610-SM0062-018-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM0062-018-P
Description
CAPACITOR 62F 0%/20% 18V CHAS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Termination
Screw Terminals
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Module
Capacitance
62 F
Size / Dimension
9.449" L x 1.850" W (240.00mm x 47.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)
Voltage - Rated
18 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm