SC1200-270-ASC
DigiKey Part Number
2610-SC1200-270-ASC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC1200-270-ASC
Description
CAPACITOR 1200F 0%/20% 2.7V CHAS
Customer Reference
Detailed Description
1200 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Axial, Can - Screw Terminals 0.58mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.58mOhm
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Packaging
Box
Termination
Screw Terminals
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Capacitance
1200 F
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Tolerance
0%, +20%
Size / Dimension
2.370" Dia x 2.488" L (60.20mm x 63.20mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C