Image for SAN.M10.GLA.6G is not available
SAN.M10.GLA.6G
DigiKey Part Number
1124-SAN.M10.GLA.6G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAN.M10.GLA.6G
Description
Circular Plastic Push-Pull
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Sulfone
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4.2A
Shell Size - Insert
M10
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 170°C