Image for PRG.M0.6GL.LC65A is not available
PRG.M0.6GL.LC65A
DigiKey Part Number
PRG.M0.6GL.LC65A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG.M0.6GL.LC65A
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG.M0.6GL.LC65A Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Blue, Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
M06
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C