Image for PHJ.2B.302.CYCD82Z is not available
PHJ.2B.302.CYCD82Z
DigiKey Part Number
PHJ.2B.302.CYCD82Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHJ.2B.302.CYCD82Z
Description
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
25A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C