Image for PFG.1B.307.CLLD72 is not available
PFG.1B.307.CLLD72
DigiKey Part Number
PFG.1B.307.CLLD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFG.1B.307.CLLD72
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFG.1B.307.CLLD72 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
7
Shielding
Shell Size - Insert
307
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Feature
Front and Rear Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C