PEG.3B.306.CYMD12
DigiKey Part Number
1124-PEG.3B.306.CYMD12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG.3B.306.CYMD12
Description
Circular Plastic Push-Pull
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
6
Features
Backshell
Shell Size - Insert
306
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Current Rating (Amps)
17A
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Cable Opening
0.417" ~ 0.472" (10.60mm ~ 12.00mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C