PAG.M1.4GL.AC65G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 25
Datasheet
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
PAG.M1.4GL.AC65G
DigiKey Part Number
PAG.M1.4GL.AC65G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M1.4GL.AC65G
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PAG.M1.4GL.AC65G Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
M14
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C