Image for PAG.M0.8GL.AC39J is not available
PAG.M0.8GL.AC39J
DigiKey Part Number
PAG.M0.8GL.AC39J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M0.8GL.AC39J
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray, Yellow
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
M08
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C