PAC.M0.4NL.AC52J
DigiKey Part Number
PAC.M0.4NL.AC52J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAC.M0.4NL.AC52J
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAC.M0.4NL.AC52J Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Yellow
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
M04
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C