PAA.M0.2GL.AC52N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Image for PAA.M0.2GL.AC52N is not available
PAA.M0.2GL.AC52N
DigiKey Part Number
PAA.M0.2GL.AC52N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAA.M0.2GL.AC52N
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
EDA/CAD Models
PAA.M0.2GL.AC52N Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
M02
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C