Image for FYG.0B.303.CLAD56 is not available
FYG.0B.303.CLAD56
DigiKey Part Number
FYG.0B.303.CLAD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FYG.0B.303.CLAD56
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C