FGJ.1B.306.CYMD52
DigiKey Part Number
FGJ.1B.306.CYMD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGJ.1B.306.CYMD52
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGJ.1B.306.CYMD52 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C