FGG.4B.304.CLAD12
DigiKey Part Number
FGG.4B.304.CLAD12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.4B.304.CLAD12
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.4B.304.CLAD12 Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
30A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.417" ~ 0.472" (10.60mm ~ 12.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C