Image for FGG.3P.306.PLWD75N is not available
FGG.3P.306.PLWD75N
DigiKey Part Number
FGG.3P.306.PLWD75N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.3P.306.PLWD75N
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
7 (6 + PE) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Color
Black, Gray
Ingress Protection
IP61 - Dust Tight
Connector Type
Features
Backshell, Ground
Number of Positions
7 (6 + PE)
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.264" ~ 0.295" (6.70mm ~ 7.50mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C