Image for FGG.2B.319.CLAD72 is not available
FGG.2B.319.CLAD72
DigiKey Part Number
FGG.2B.319.CLAD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.319.CLAD72
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.2B.319.CLAD72 Models
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
319
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C