FGG.2B.312.CYCD82Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FGG.2B.312.CYCD82Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FGG.2B.312.CYCD82Z |
Description | CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FGG.2B.312.CYCD82Z Models |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 12 | Current Rating (Amps) 7A |
Shell Size - Insert 312 | Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |