Image for FGG.2B.308.CYCD42Z is not available
FGG.2B.308.CYCD42Z
DigiKey Part Number
1124-FGG.2B.308.CYCD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.308.CYCD42Z
Description
Circular Metal
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.2B.308.CYCD42Z Models
Category
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
8
Shielding
Shell Size - Insert
308
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C