Image for FGG.1K.302.CLCC45Z is not available
FGG.1K.302.CLCC45Z
DigiKey Part Number
FGG.1K.302.CLCC45Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1K.302.CLCC45Z
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
15A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C