Image for FGG.0K.305.CYCC25Z is not available
FGG.0K.305.CYCC25Z
DigiKey Part Number
1124-FGG.0K.305.CYCC25Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0K.305.CYCC25Z
Description
Circular Metal
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
5
Shielding
Shell Size - Insert
305
Current Rating (Amps)
6.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.083" ~ 0.098" (2.10mm ~ 2.50mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C