Image for FGA.1K.303.CYKC65E is not available
FGA.1K.303.CYKC65E
DigiKey Part Number
FGA.1K.303.CYKC65E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGA.1K.303.CYKC65E
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C