CRB.H26.GLW.C72G
DigiKey Part Number
1124-CRB.H26.GLW.C72G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRB.H26.GLW.C72G
Description
RECPT (CDB) 26HV SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
26
Features
Backshell
Shell Size - Insert
H-26
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C