Image for CKB.M12.GLNG is not available
CKB.M12.GLNG
DigiKey Part Number
CKB.M12.GLNG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKB.M12.GLNG
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CKB.M12.GLNG Models
Category
Orientation
B
Mfr
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Gray
Connector Type
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C