LAS 100-TP/SP3
DigiKey Part Number
398-LAS100-TP/SP3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAS 100-TP/SP3
Description
CURRENT SENSOR TRANSDUCER 100A
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Current Transducer Unidirectional Module
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±0.7%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
500ns
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
18mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C