SG125250D-48
DigiKey Part Number
SG125250D-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG125250D-48
Description
RFI FOF GASKET PU
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RFI Fabric Over Foam Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU) Non-Conductive Adhesive
Category
Height
0.125" (3.18mm)
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Material
Polyurethane Foam, Nickel-Copper Polyester (NI/CU)
Packaging
Bulk
Attachment Method
Non-Conductive Adhesive
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Fabric Over Foam
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
D-Shape
Shelf Life
24 Months
Width
0.250" (6.35mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)