A16006-06
DigiKey Part Number
A16006-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A16006-06
Description
THERM PAD 457.2X457.2MM GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 457.20mm x 457.20mm Square Tacky - Both Sides
Category
Material
Silicone
Manufacturer
Laird Technologies - Thermal Materials
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Thermal Resistivity
0.45°C/W
Part Status
Not For New Designs
Thermal Conductivity
5.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
24 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Shipment
Outline
457.20mm x 457.20mm
Base Product Number
Thickness
0.0600" (1.524mm)