PPA00011RD-15F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 11
Datasheet
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 236
15.00' (4.57m) Power Cord Red NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
PPA00011RD-15F
DigiKey Part Number
5073-PPA00011RD-15F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPA00011RD-15F
Description
UNIVERSAL CPU POWER CORD - NEMA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
15.00' (4.57m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Red
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
300V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
60°C