PCI101-25F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
25.00' (7.62m) Power Cord Yellow NEMA N6-20P To NEMA N6-20R SJTOW
PCI101-25F
DigiKey Part Number
5073-PCI101-25F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCI101-25F
Description
N6-20P - N6-20R, SJTOW, YEL, 25F
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cord Type
SJTOW
Manufacturer
L-com
Wire Gauge
10 AWG
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Active
Color
Yellow
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating
250V
1st Connector
NEMA N6-20P
Current Rating (Amps)
20A
2nd Connector
NEMA N6-20R
Operating Temperature
105°C