NB141207-1HFA2
DigiKey Part Number
5073-NB141207-1HFA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NB141207-1HFA2
Description
ENCL FRP 14X12X7" 120VAC ADJ THE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosure Fiberglass/Polyester Light Gray Hinged Door 15.477" L x 13.475" W (393.12mm x 342.27mm) X 8.300" (210.82mm)
Category
Area (L x W)
209in² (1348cm²)
Mfr
Design
Hinged Door
Series
Material
Packaging
Bag
Color
Light Gray
Part Status
Active
Thickness
0.098" (2.50mm)
Container Type
Enclosure
Ratings
Size / Dimension
15.477" L x 13.475" W (393.12mm x 342.27mm)
Material Flammability Rating
UL94 5V
Height
8.300" (210.82mm)