FOCSMODLCAODLCA-20
DigiKey Part Number
5073-FOCSMODLCAODLCA-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FOCSMODLCAODLCA-20
Description
IP68 ODVA COMPATIBLE, DUPLEX LC/
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Fiber Optic LC/APC Duplex To LC/APC Duplex 9/125 65.6' (20.0m)
Category
Fiber Type
9/125
Manufacturer
L-com
Length - Overall
65.6' (20.0m)
Series
Type
Singlemode, Duplex
Packaging
Bulk
Bend Radius
100mm
Part Status
Active
Color - Cable
Black
1st Connector
LC/APC Duplex
Insertion Loss
0.30dB
2nd Connector
LC/APC Duplex
Jacket (Insulation) Material
Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
Cable Diameter
0.20" (5.0mm)
Return Loss
65dB
Cable Type
Break-Out
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C