VE13P00511K-- is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 5.729
Datasheet
Image for VE13P00511K-- is not available
VE13P00511K--
DigiKey Part Number
VE13P00511K--ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE13P00511K--
Description
VARISTOR 820V 3.5KA DISC 13MM
Customer Reference
Detailed Description
820 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
Datasheet
EDA/CAD Models
VE13P00511K-- Models
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Energy
110J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
902 V