VE09M00400K-- is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 1.275
TDK
In Stock: 6.695
Datasheet
Image for VE09M00400K-- is not available
VE09M00400K--
DigiKey Part Number
VE09M00400K--ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE09M00400K--
Description
VARISTOR 68V 250A DISC 9MM
Customer Reference
Detailed Description
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
EDA/CAD Models
VE09M00400K-- Models
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Current - Surge
250 A
Energy
1J
Maximum AC Volts
40 V
Capacitance @ Frequency
720 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
56 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
61 V
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Package / Case
Disc 9mm