VE09M00131K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 7.438
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.090
Datasheet
Image for VE09M00131K is not available
VE09M00131K
DigiKey Part Number
478-2139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE09M00131K
Description
VARISTOR 205V 1.2KA DISC 9MM
Customer Reference
Detailed Description
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
EDA/CAD Models
VE09M00131K Models
Category
Varistor Voltage (Max)
226 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
1.2 kA
Packaging
Bulk
Energy
4J
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
1
Maximum AC Volts
130 V
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
170 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
184 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Package / Case
Disc 9mm