VE07M02750K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 10.205
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 13.819
Datasheet
Similar
TDK
Panasonic Industry
Image for VE07M02750K is not available
VE07M02750K
DigiKey Part Number
478-2173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE07M02750K
Description
VARISTOR 430V 400A DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
430 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
EDA/CAD Models
VE07M02750K Models
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
400 A
Packaging
Bulk
Energy
3J
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
1
Maximum AC Volts
275 V
Capacitance @ Frequency
45 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
387 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Disc 7mm