TPSC157M006R0200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 58
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.000
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
Direct
Vishay Sprague
Direct
KEMET
Vishay Sprague
150 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 200mOhm
2312 (6032 Metric) TPS C Code Chip Caps
TPSC157M006R0200
DigiKey Part Number
TPSC157M006R0200-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSC157M006R0200
Description
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V