TPSB686K006T0250
DigiKey Part Number
478-TPSB686K006T0250TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB686K006T0250
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 250mOhm @ 100kHz
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100kHz
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C