TCTPL0J476M8R
DigiKey Part Number
478-TCTPL0J476M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTPL0J476M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTPL0J476M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTPL0J476M8R
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCTPL0J476M8R Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
PL
Voltage - Rated
6.3 V