TCM0J475M8R
DigiKey Part Number
478-TCM0J475M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCM0J475M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCM0J475M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCM0J475M8R
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0603 (1608 Metric) 9Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCM0J475M8R Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
6.3 V