TCJR106M006R0500
DigiKey Part Number
478-TCJR106M006R0500TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJR106M006R0500CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJR106M006R0500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJR106M006R0500
Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 0805 (2012 Metric) 500mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCJR106M006R0500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz