TCJD686M016R0050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 20
Datasheet
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
In Stock: 494
KEMET
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJD686M016R0050
DigiKey Part Number
478-9456-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD686M016R0050
Description
CAP TANT POLY 68UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz