TCJD475M063S0120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 458
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 63 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm @ 100kHz
TCJD475M063S0120
DigiKey Part Number
478-TCJD475M063S0120TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD475M063S0120
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz